,,Auta se mají střídat. Stejně nemám garáž. Zbytečné peníze za provoz. Nechci zbytečně znečišťovat vzduch. Moje auto rozhodně do Chorvatska nedojede”. To jsou argumenty lidí, kterým je jasné, že auto si mohou i dlouhodobě pronajmout.

 

Jenomže co vy ostatní? Máte přehled o cenách v autopůjčovně? Víte jaké služby máte dostat za svoje peníze? Víte na co si dát pozor?

Hledejte a porovnávejte

Autopůjčovnu najdete prakticky v každém větším městě nebo jeho okolí a výsledkem tohoto trendu je každodenní boj o klienta. Díky tomu se půjčovny předhánějí v nejrůznějších akcích a výhodách, z čehož samozřejmě profituje zákazník. Navíc cena denního půjčovného obvykle klesá při dlouhodobém zapůjčení vozu a tak není divu, že nová Škoda Octavia vás při zapůjčení na víkend vyjde denně na více než tisíc korun, ale pokud si to samé auto půjčíte na celý měsíc, zaplatíte za den šest stovek a to vč. DPH. Rozmanitá nabídka vás určitě přesvědčí, že hledat a porovnávat se opravdu vyplatí.

Není to jen o ceně

Myslet si, že pokud znáte cenu půjčovného na den máte porovnáno a vyhráno, je opravdu naivní. Ujistěte se, zda poptávaná cena obsahuje DPH nebo je bez něj. Nezapočítávat DPH do ceníku půjčovného je základní nešvar (a hlavně klamání spotřebitele) našich autopůjčoven.

Další nutností je vědět, zda v rámci základní denní sazby máte neomezený prostor v ujetých kilometrech nebo jste jakkoli limitováni a nad tento rámec si musíte každý kilometr draze zaplatit. Nevěřili byste o kolik se vám půjčovné touto maličkostí prodraží.

Zkontrolujte si také ceny doplňkových služeb jako je zapůjčení navigace, přistavení vozu nebo povolenku na cestu za hranice ČR. Zdaleka ne všechny autopůjčovny mají tyto služby zdarma.

 

Překážky v zapůjčení vozu

Nejčastějším omezením v zapůjčení vozu je věkový limit min. 21 let.

Musíte také počítat s tím, že si autopůjčovna bude chtít ofotit vaše doklady s čímž mají někteří klienti problém.

Ptejte se také, zda má vozidlo havarijní pojištění a jaké má asistenční služby. Může se totiž stát, že auto není havarijně pojištěné vůbec a jeho případnou opravu bude chtít půjčovna uhradit v plné výši od vás.

Další omezení se týká počtu řidičů, kteří mohou zapůjčené auto řídit. Automaticky se počítá s tím, že kdo je psaný ve smlouvě, může řídit. Jedete-li na dovolenou do zahraničí a budete se chtít vystřídat za volantem s manželkou, nemusí vám to půjčovna vůbec povolit. Navíc je do vybraných zemí nutné mít vystavenou plnou moc v angličtině, kterou dokládáte skutečnost, že vám autopůjčovna opravdu auto zapůjčila. Pozor, některé půjčovny vás s autem do ciziny nepustí vůbec, jiné zase nevystavují tyto doklady nebo nepovolují druhého řidiče.

Půjčit si auto v autopůjčovně není žádná atomová věda, ale těchto pár rad by se vám rozhodně mohlo v budoucnu hodit. Nezapomeňte na ně.